Ha jót szeretnél futni, érdemes néhány tanácsot megfogadnod!
- Erőbeosztás! Vélhetően annyit vállaltál távban, amennyire fel is vagy készülve. No de milyen legyen a tempó a szakaszokon? Add össze a rád-eső szakaszok kilométereit, majd vedd ennek a felét. Az összes szakaszon fuss olyan sebességgel, mintha ezt a távot futnád egyben. Így vélhetően nem fogsz a későbbi szakaszokra sem érdemben lassulni, ami a helyes erőbeosztás egyik mutatója.
- Kezd, illetve fejezd be a szakaszaidat lazán. Az első kilométeren melegíts, az utolsón vezess le. Így a szervezeted könnyebben viseli az egy napon keresztül tartó egyszer futunk egyszer pihenünk változásokat és érdemben csökkented a sérülésveszélyt. Amennyiben a csapatod kompetitív, a laza kezdés és befejezés helyett inkább még mielőtt rád kerül a sor melegíts, illetve a szakaszod után vezess le.
- A szakaszok után mihamarabb pótold az elveszett folyadékot, ásványi anyagokat és szénhidrátot. Erre az Izo-italok a legoptimálisabbak. A szervezet regenerációs folyamatai közvetlen terhelés után a leggyorsabbak, tehát ne halogasd az energiapótlást. Ha van legalább 3 órád a következő rajtodig, ehetsz nyugodtan „normál” étkeket, ami legyen szénhidrát-dús, könnyen emészthető, nem zsíros, és nem fűszeres. Egyél , amennyi jól esik, zabálnod nem szükséges. A rajtod előtt 2-3 órával már ne egyél, csak folyadékot igyál, hogy a gyomrod ne legyen terhelve futás közben.
- Ha az etapod hosszabb mint egy óra, közben is célszerű kicsit enned és innod, ennek mennyisége 30-60g szénhidrát és 0.5-0.7d l/ óra víz mennyiségnél szokott jól működni.
- Ne öltözz túl! A háromnegyedes nadrág és a hosszú felső inkább az esti időszakban legyen rajtad, nappal könnyű és világos ruházatot preferáld. Se új cipőt, se ki még nem próbált ruházatot ne használj.
- A szakaszok közt pihenj amennyit csak tudsz. Ne téblábolj sokat, inkább feküdj, vagy ülj. Ne legyél a napon, az árnyékból szurkolj.
- Ha tudsz és van rá lehetőséged, éjszaka aludj, de számolj elég időt az ébredés és a következő szakaszod indulása közé, hogy magadhoz térj, összeszedd magad és kicsit bemelegíts a rajtod előtt.
- Ne a versenynap előtti éjszakákon legyenek az év nagy bulijai, inkább próbáld rendesen kipihenni magad, hogy friss legyél a verseny napján. Hosszú ez a kör, nem csak testben, fejben is fontos, hogy végig jó állapotban légy.
- Vigyél több váltás futóruhát. Kellemetlen az izzadt göncbe újra belebújni. Legyen nálad meleg ruha az éjszakára. Fáradtan különösen tud fázni az ember.
- Éjszaka a fejlámpa alap, de pótelemeket is tegyél be, biztos ami biztos.
- Sokaknak az UB nagyon hangsúlyos része az érezzük jól magunk, amivel nincs hiba, de alkoholt közben azért csak kis mértékben kéne fogyasztani…
- Mivel ez nem a világbajnokság, ne görcsölj rá túlzottan. Próbáld élvezni a tájat, a szituációt, a futást magát. A kialakult nehezebb helyzeteket ne óriás problémakánt kezeld, inkább megoldandó feladatként. Légy sportszerű és előzékeny, tudod, nem vérre megy!