Lehet az első versenyed vagy a sokadik, teljesen természetes, ha a verseny előtti utolsó héten számos kétséged van a versennyel kapcsolatban. A leggyakoribb gondolatok ilyenkor, hogy vajon eleget edzettem-e a versenyre, ki tudom-e hozni magamból a maximumot, mi lesz, ha közben történik valami, ami negatívan hat a teljesítményemre.
Pihenés fontossága az utolsó héten
A legfontosabb ilyenkor, hogy ne akarjuk a verseny előtti napokban még jobban fokozni az edzettséget. Az edzettség megszerzése nem megy egyik napról a másikra. Ez egy hosszabb adaptációs folyamat eredménye. Ezért is írunk edzésprogramokat minimum 12 hétre. Ennél kisebb idő alatt ugyanis nem várható el, hogy az edzés kedvező hatásai jelentkeznek. Szóval, ha a verseny előtti hónapokban tisztességesen megcsináltad az edzéseidet, akkor nincs mitől félned, biztos lehetsz benne, hogy a versenyen érezni fogod az elmúlt hónapok edzéseinek az eredményét. Ha viszont úgy érzed, hogy nem tettél meg mindent a fejlődésed érdekében, az elfogadhatónál több edzést mulasztottál el, akkor is a legokosabb döntés, ha a következő pár napot már pihenéssel töltöd. A pihenés fog segíteni abban, hogy a megszerzett edzettséghez képest a lehető legjobb formában legyél a verseny idejére.
Új mozgások kipróbálása
Az edzésterhelés csökkentésének hatására valószínű, hogy egyre kipihentebbnek érzed magad, viszont figyelj oda, hogy ne ebben az időszakban kezdj el új sportokat kipróbálni! Egy futástól teljesen eltérő sport könnyen okozhat izomlázat, ami hátráltathat majd a jobb idő elérésében.
Igyekezz minél többet aludni a verseny előtti napokban, a napi 8 óra alvás a hétköznapokban is jó hatással van a szervezetünkre, ez hatványozottan igaz, ha versenyre készülünk.
Megfelelő étkezés
Az étkezésre egész évben jó, ha odafigyelsz. A verseny előtti napokban azonban az étkezés még a szokásosnál is fontosabb. Ne kísérletezz új ételekkel és az utolsó napokban kerüld a magas rost tartalmú ételeket. Szintén nem ajánlatos fogyasztani bő olajban, illetve zsírban sült ételeket. Glikogéntöltés címszó alatt semmi esetre se egyél túl sokat a versenyt megelőző este. Igyekezz olyan ételeket enni, amiről tudod, hogy nem viseli meg az emésztőrendszeredet. A megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztásra különösen figyelj, főleg a versenyt megelőző napon. A legjobb, ha van nálad egy vizespalack vagy kulacs és abból iszogatsz a nap folyamán. Így biztosan kellő hidratáltsággal vágsz majd neki az előtted álló távnak.
Érkezz időben
Ahhoz, hogy a rajthoz jókedvűen, felszabadultan, és kellően koncentrálva érkezz, fontos, hogy időben indulj el a verseny helyszínére. Általában a tömegközlekedés elég nehézkes a verseny környékén. Ha a vártnál korábban érkezel a versenyre, akkor sincs semmi baj, lesz időd kényelmesen átöltözni, találkozni ismerősökkel, felkeresheted a Fuss Te Is Akadémia sátrát, ahol az edzésekkel kapcsolatos kérdéseidre kaphatsz válaszokat. Viszont, ha a tervezettnél később érkezel a versenyre, abból kapkodás és felesleges idegeskedés lesz, amit mindannyian elszeretnénk elkerülni egy számunkra fontos verseny előtt.
Felszerelés összekészítése
A másik fontos dolog, hogy a verseny napját megelőző este pakold össze a versenyhez szükséges felszerelésed. Ebben az esetben a verseny napján indulás előtt még egyszer le tudod ellenőrizni.
A sikeres összepakolásban szeretnénk segíteni nektek azzal, hogy összeszedtük, mik a legfontosabb dolgok, amiknek benne kell lenni a táskátokban.
(A nagyításhoz és a letöltéshez kattints a képre!)
Ha betartjátok a fent leírtakat, nyugodtan várhatjátok a verseny napját, mert biztos jó élményben lesz részetek. Jó versenyzést mindenkinek!