Azt a részét, hogy a folyadékpótlás sportolás közben milyen jelentős és hogyan kell odafigyelni erre, nem fogom elkezdeni ecsetelni, arra nagyon jó cikk készült korábban.
Viszont, hogy futás közben a frissítőd hogyan tudod magaddal vinni, mikor mit használj, neked mi a legjobb megoldás, azt ki kell tapasztalni. Lássuk, mik a lehetőségek:
A fél literes kulacs, amit soft kulacs, puha szilikon kulacs néven is emlegetnek:
Kép: salomon.com
Mióta megjelentek a soft kulacsok és rájöttem, hogy ilyen praktikusan magammal tudom vinni a folyadékot, nem tudnám elképzelni, hogy egy merev falú kulacsot viszek magammal, akár egy rövidebb futásra is. Persze lehet, hogy neked pont az ellenkezője fog jól működni. Miért soft kulacs? Megtöltöd vízzel, s miközben fogy belőle a folyadék a kulacsból a levegőt is kiszívod, nem kezd el lötyögni a víz. A futás végére pedig jön az a megkönnyebbülő érzés, hogy nem egy fél literes, üres palackot cipelsz magaddal, hanem csak a kis soft kulacsot, amit a markodba összegyűrtél vagy ha épp van egy zseb a nadrágodon, akkor oda elrejtettél.
Ha futóövvel futsz, akkor ugyanolyan jó célt szolgál, ha van rajta egy zseb, amibe a kulacsot tudod helyezni, és ha jól tart a derekadon, akkor észre sem veszed, hogy a kulacsot is magaddal viszed:
Kép: salomon.com
A futómellényedbe praktikusan el tudod tenni a soft kulacsot, főleg, ha olyan mellényed van, amelynek elöl direkt erre kialakított helye van. Előnyös az a megoldás is, hogy tudsz vásárolni hozzá hosszabb szívószál véget, így még kényelmesebben tudsz a kulacsodból inni futás közben:
Kép: salomon.com
Találkozhatsz azzal a fajta kulaccsal is, amelyet első körben a női futómellényekhez fejlesztettek ki. Az alakja laposabb, rövidebb, és egy hosszú szívószál véggel rendelkezik:
Kép: salomon.com
A kulacs szája keskenyebb, így a folyadék beletöltése egy csöppet macerásabb lehet, vagy ha épp valamilyen izotóniás port akarsz beletenni egy tölcsérrel tudod könnyebben megoldani, de a hozzá illő mellénnyel azt a kényelmesebb célt szolgálja, hogy a viselete nem nyomja úgy a női mellet futás közben, illeszkedik a női testalkathoz a mellény, és a kulacs is ehhez a kialakításhoz párosul.
A kulacs kupakja, hozzá a gumis szívó rész mind szétszedhető és külön-külön is cserélhető, tisztítható. Azt javaslom, hogy ezt érdemes futásról futásra megtenni, főleg, ha nemcsak vizet, hanem izotóniás italt, vagy bármilyen ízesített italt viszel magaddal.
Kép: salomon.com
Hogyan kell a kulacsot tisztítani? Itt hagyom neked, de egy következő cikkben erről is részletesen mesélek, adok tanácsokat.
Forrás: youtube.com
XA Filter, vízszűrő kupak
A soft kulacsnál maradva egy új, számomra nagyon izgalmas kiegészítő is beszerezhető már. Terepen futva, túrázva, ahol a vízvételi lehetőségek kutakból korlátozottak, ott az iható források, patakok is megoldást nyújthatnak a hidratációra. Hogy biztosra menj és a forrásvizet vagy patakvizet is tudd fogyasztani, a kulacs kupakjához rögzített szűrő konkrétan mielőtt kortyolnál a vízből szűri meg, s tisztítja a vizet a baktériumoktól, protozoáktól. Mielőtt nagyon tudományosnak tűnnék, én is utána olvastam, rég volt már az a biológia óra, hogy ez pontosan mit is jelent. Az állati egysejtűeket nevezzük így, akik mikroszkopikus méretűek. Pocsolyákban jól szaporodnak. Visszatérve a szűrőre. 🙂 A szűrő 1500 liter víz megszűrését biztosítja, és mivel a kulacs tartalmából vesz el, jön a kérdés, hogy mégis mennyivel kevesebb víz fér így a kulacsba. Nagyon minimális teret foglal, az 500 ml-es űrtartalomból mindössze 10 ml-t veszítesz. Előnyös viszont, hogy nem kell magaddal cipelni több liter vizet, ha tudod, hogy az út során lesz lehetőséged ilyen helyekről vizet venni, vagy ha útközben elfogy a vized, de egy patak mentén tudnál magadhoz venni még vizet.
Kép: salomon.com
Ivótasak
Kétféle futó van hosszabb távokra. Aki elől hordja a kulacsokat, az első zsebekből szereti megoldani a frissítését futás közben, és van, aki a hátán hordja inkább a vizes palackot. Az ivótasak a futómellény hátsó részébe jól beleilleszkedik. Ugyanolyan technológiával működik ivás közben, mint a fent említett soft kulacs. Ahogyan fogy belőle a folyadék, a levegő is távozik, így futás közben nem lötykölődik a víz a hátadon. Hogy ez miért fontos? Nem is túl kényelmes, ha érzed, ahogy lötykölődik a víz, de elviselni se egyszerű több órán keresztül, ahogyan azt hallgatod, hogy a víz ott lötyög a hátadon. A tasak folyadékkal való feltöltése nagyon egyszerű. A felső részén széles szája van, amellyel futás közben sem kell sokat bíbelődni. A záró sín biztosítja, hogy cseppmentes, folyásmentes legyen a tasak futás közben. Tisztítás szempontjából is nagyon jól megtervezett rendszerről van szó, ugyanis kifordítható a tasak, így gyorsan és könnyen tudod takarítani. A szívószál része rugalmas és ugyanolyan gumis véggel rendelkezik, mint a soft kulacs. Jól záródik, s összenyomásra jön belőle a víz, így futás közben nem fogod azt észlelni, hogy a mellkasodra csöpög a folyadék.
Kép: salomon.com
Soft pohár
Mikor jöhet jól egy pohár? Például a versenyeken. Egyre több olyan terepfutó és aszfaltos versennyel találkozhatsz, ahol a kötelező felszerelés része a pohár, vagy jelzik a rendezők, hogy poharat nem biztosítanak a frissítő pontokon. Nagy felháborodások voltak ebből, hogy akkor mégis hogyan oldjuk ezt meg. A megoldás ez a soft pohár, amelyet tényleg egy kulcs méretű zsebbe is el tudsz tenni és magaddal tudsz vinni. A szilikonból készült pohár folyadékkal megtöltve viszont pont olyan jól tartja a formáját, hogy kényelmesen meg tudod inni belőle a frissítésed, majd ugyanúgy “összegyűröd” a markodba és zsebre teszed. Mehetsz is tovább az utadon, miközben a műanyag poharat eldobnád a szemétbe, ezt újra és újra fel tudod használni. Van egy kis füle is a pohárnak, ami inkább arra szolgál, hogy a mellényedre rá tudod kötni, vagy könnyebben elő tudd venni a zsebből. Annyira nem merev, hogy azon keresztül tartsd meg a folyadékkal teli poharat, ezt érdemesnek tartom megjegyezni. 🙂