Mint azt sokan közületek tudjátok, a kerékpársportban az edzésed hatékonyságát két paraméter befolyásolja. Egyik a mennyiség, míg a másik az intenzitás. A mennyiséget könnyű megbecsülni, hiszen azt távolságban, vagy időben is meghatározhatjuk. Manapság az idő alapú meghatározás terjedt el széles körben, hiszen ezt nem befolyásolja sem a széljárás, sem a terepviszony, sem az edzettség foka.
Az intenzitás meghatározása az országúti kerékpározásban nem egyszerű feladat, hiszen sok sportágtól eltérően a körülmények (domborzati viszonyok, útviszonyok, széljárás) változnak, emiatt nehéz az intenzitást egyértelműen megadni.
Az intenzitás meghatározásainak lehetőségei
- Az egyik legősibb, és legegyszerűbb módja az intenzitás meghatározásnak „az érzékelésen alapuló erőkifejtés foka „rating of perceived exertion” Itt 1-10-es skála alapján lőhető be az intenzitás, ahol az 1. nagyon könnyű, míg a 10 elviselhetetlenül fájdalmas.
- Sebességen alapuló intenzitás meghatározás: itt az intenzitás meghatározásához a sebességet vesszük alapul. Az intenzitás pontos meghatározásához tudnunk kell, hogy milyen domborzati viszonyok között fog zajlani az edzés, illetve azt is, hogy mi az uralkodó széljárás, hiszen mindkettő jelentősen befolyásolja a sebességet.
- Pulzusmérésen alapuló intenzitás meghatározás: a pulzusmérés alapjául az egy perc alatti szív összehúzódások száma szolgál (bpm). Az erőkifejtés hatásására a szívverés fokozódik, hogy az izmokba minél több vér juthasson. A pulzusmérés esetén több intenzitás zónát állítunk fel, melynek alapjául a maximális pulzus vagy az úgynevezett laktátküszöb pulzus szolgál. Az intenzitászónáknak köszönhetően az edzéstervezéskor könnyen meghatározható az intenzitás erőssége, azonban figyelembe kell venni, hogy a pulzust az erőkifejtésen kívül más tényezők is befolyásolhatják (táplálkozás, pihentség foka, időjárás).
- Watt alapú intenzitás meghatározás: a watt alapú intenzitás meghatározás használatához szükség van egy kerékpárba beépíthető erőmérő műszerre. A wattmérő elhelyezhető a hajtókarban, a pedálban, a hátsó kerékagyban illetve magában a hajtóműben. A műszer a pedálfordulatból és az erőkifejtésből számítja a wattértéket, mely egyértelműen és pontosan mérhető visszajelzést ad a teljesítményről. A zónákat az úgynevezett functional treshold power (FTP) értékből származtathatjuk. Az FTP érték a kerékpáros egy órára vetített maximális átlagteljesítményéből adódik. A watt alapú intenzitásmeghatározás során a pulzusméréssel ellentétben nem a leadott teljesítmény hatását mérjük, hanem magát a teljesítményt, mely rendkívül megbízható és pontos értékeket ad. A wattmérők átlagos hibahatára +- 2%.