Hogyha az edzés előtti bemelegítés, edzés utáni nyújtás fogalmak ismeretlenül csengenek számodra, akkor azokban mindenképpen mélyülj el! Elsősorban amatőr futók izomlázával kapcsolatosan olvashattok itt pár gondolatot, de jó közelítéssel bármilyen sporthoz alkalmazható.
Hogyan alakul ki izomláz?
Az izomláz egy olyan fájdalom, ami terhelés után, jellemzően két napon belül az érintett izmokban jelentkezik. Kialakulásának okairól és folyamatáról több elméletet is elfogadnak, de a legrégebbi a tejsavval hozza egyértelmű összefüggésbe, amely szerint, ha nem megfelelően terheled valamelyik izmodat, akkor az ott a tejsav termelés megemelkedik, változik a szöveti pH érték és ez helyileg fájdalmat válthat ki. A tejsav gyors lebomlása és az izom jó keringése miatt ez az elmélet nem feltétlenül írja le minden tekintetben pontosan, azonban az izomláz kialakulásának egy fontos alappillére. Az egészen apró sérülések (mikrotraumák) nagyobb száma, a sejten belül megnövekedett kalciumion-koncentráció, a szabadgyökök felszaporodása is egyértelműen elfogadott teória az izomláz hátterének. A nagy egészet figyelembe véve, úgy, mint a kialakulást, tüneteket, panaszokat és a gyógyulást a legátfogóbban úgy lehet megfogalmazni, hogy egy gyulladásos folyamat megy végbe (hiszem ennek részjelensége a fentebb említett értékek növekedése). A gyulladásos folyamatok kifejezés valójában egy rendkívül összetett biológiai rendszer működését jelenti, szervezet egy védekező mechanizmusa káros hatások ellen. Ez a rendszer lép működésbe fertőzés esetén is.
Hogyan tudod megelőzni?
Az elméletet tisztázva viszonylag könnyű helyzetben vagyunk, mert már tudjuk is, hogy mit tegyünk, hogy megelőzzük, vagy ha már kialakult, akkor enyhítsük. Nem fogjuk feltalálni a spanyolviaszt, egyszer s mindenkorra meg kell értened, hogy az izomlázat egy jól átgondolt, felépített edzéstervvel, gondos bemelegítéssel, levezetéssel, nyújtással, megfelelő folyadék-, tápanyag-, ásványianyag-, vitaminbevitellel tudod megelőzni. Amennyiben már kialakult, nagy ijedtségre nincs okunk, hiszen önmagától is el fog múlni idővel, másrészt pedig pihentetés, óvatos nyújtás, masszírozás, a fájdalomra helyi hűtés lehet hatásos.
Mikor fordulj orvoshoz?
Testünk jelzéseire mindig különös gonddal figyelnünk kell, mivel az izomláz jellegű fájdalom akár mást is jelezhet. Ha 2-3 napon belül nem szűnnek meg a fájdalmak, kialakulását nem előzte meg jelentősebb terhelés és elviselhetetlenül heves, azonnal vedd fel a kapcsolatot edződdel és az orvosoddal, mert szükséges lehet egy alaposabb kivizsgálás a megnyugvás és az edzések újra tervezésének érdekében!