Sportolóink sikerei és visszajelzései nagyon fontosak számunkra, mert ezekből tudunk tanulni és folyamatosan fejlődni. Nekünk a legnagyobb öröm azt látni, amikor Ti is elkezditek tapasztalni a rendszeresen végzett edzések eredményeit. Ezek a pozitív hatások már 1-2 hónap után megmutatkoznak, de végső soron az a legfontosabb, hogy az általatok kitűzött, egyéni célokat érjük el a közös munkával és, ha arról van szó, a versenyeket is minél jobb eredményekkel zárjátok.
Ebben a cikkben szeretnénk nektek bemutatni Szikra László sportolónk történetét, hogy miként jutott el 6 km-től egészen a Balboa kör sikeres teljesítéséig.
Mi is az a Balboa kör?
Egy olyan terepfutó útvonal, ami a Fenyőgyöngyétől indul egészen a Jánoshegyi kilátóig, majd onnan vissza a kiindulási pontig. Ez összesen egy 19 km-es útvonal, amely egyben tartalmaz 860 m szintemelkedést is.
Laci edzéstörténete
Laci tavaly áprilisban kezdett el velünk készülni. A közös munka elkezdésekor 6 km-t tudott egyben, megállás nélkül futni. Ezt többnyire magas intenzitású edzésekkel sikerült elérnie, amelyek miatt gyakran tapasztalt húzódásokat, kisebb sérüléseket. Az edzéseiben nem volt rendszeresség, illetve kellő motivációja sem volt, hogy hetente többször elinduljon futni.
Mint minden futónk esetében, a jelentkezést követően egy tesztfutás segítségével határoztuk meg Laci pulzuszónáit. Ezután már a saját, egyéni keringésének megfelelő terheléssel tudtuk elkezdeni a közös munkát. Az edzésmódszerünk alapja, hogy a sportolóink az edzéseik nagy részét a második zónában végzik. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy alacsonyabb intenzitást kérünk az edzéseken, mint amint a legtöbb futó megszokott. Ennek köszönhetően a sérülésveszély csökken és az edzések elvégzésekor sem tapasztalható légszomj, oxigénhiány, esetleg hányinger, de a folyamatos fejlődés garantált.
A legtöbb kezdő futó esetében már heti 3 edzés elegendőnek bizonyul a fejlődéshez. Laci esetében az első 2 hónapban heti 3 edzése volt és átlagban 2 és fél órát futott hetente, ami nagyságrendileg heti 20 km távnak felelt meg. Ezt követően 4 hónapig heti 4 edzést írtunk, mert úgy láttuk, hogy ideálisabb lesz a fejlődés az edzésnapok emelésével. Ezekben a hónapokban a heti edzésmennyiség már 30-40 km között volt. A téli időszak előtt Laci kérésére lecsökkentettük a heti edzésnapok számát 3-ra. Nagyon fontos a közös munkánkban az edző-sportoló kommunikáció! Megértjük, ha a futóinknak nem fér bele egész évben a heti 4 edzés, ezért ilyen esetben alkalmazkodunk a kérésnek megfelelően. Ennek a 4 hónapos, heti 3 edzéses felkészülésnek a végén sikerült végül Lacinak 2 óra 16 perc alatt lefutni a 19 km-es távot (+860m).
“2-3 hét után már stabilabban edzettem”
Plandurance (P): Mi volt a legnagyobb változás, miután elkezdtél velünk edzeni?
Szikra László (Sz.L.): A tesztfutás elvégzése után megkaptam az első edzéseket és nagyon nehéz volt tartani a megadott pulzust. Úgy éreztem, alig futok. Ha a pulzus miatt még egy kicsit lassítanom kellett volna, akkor az szerintem már gyaloglás lett volna. A másik változás, hogy rendszeresek lettek az edzéseim.
P.: Mennyi idő után éreztél fejlődést az edzéseiden?
Sz.L.: 2-3 hét után azt vettem észre, stabilabban tudom teljesíteni az edzéseket, már egyáltalán nem kell belegyalogolnom, mert nem szökik fel folyamatosan a pulzusom. Később a tempóm is egyre javult.
P.: Hogyan érezted magad az edzéseken?
Sz.L.: A korábbiakhoz képest teljesen más érzéseket tapasztaltam. Régebben kimerültem az edzéseken, ez elmaradt.
P.: Milyen volt az első verseny, amire velünk készültél?
Sz.L.: Az edzésterv elkezdése után 3 hónappal mentem el egy 10 km-es Spartan versenyre. Azt éreztem, hogy sokkal több erőm van futni. Ezen a versenyen hittem el igazán, hogy ez a módszer tényleg működik. A másik változás, hogy a verseny után 1-2 nap alatt regenerálódtam, sokkal könnyebben ki tudtam pihenni magam, mint régebben. Nem éreztem olyan szintű fáradtságot másnap. Sőt, most februárban a Balboa körön is részt vettem. Azelőtt még soha nem futottam 19 km-t egyben, sem pedig 800 méter feletti szintemelkedést egy versenyen. Ennek ellenére csak a combomat éreztem egy-két napig, semmi egyéb fájdalmat.
P.: Folytatod a munkát?
Sz.L.: Biztosan, jöhet a következő kihívás!
Ennyit számít 10 hónap
Bekereteztük nektek a legfontosabb adatokat, melyekből egyértelműen látszik a fejlődés. A megfelelő edzéseknek köszönhetően Laci pulzusa közel azonos, miközben sebessége jelentős mértékben növekedett. Ezt a nagyobb sebességet ráadásul 20 perccel tovább tudja tartani.
2018. április – 30 perces tesztfutás | 2019.02.23. – 50 perces tesztfutás |
Laci története kiváló példa arra, hogy megfelelő edzéstervvel és kellő kitartással folyamatos fejlődés érhető el. Azért fontos a kitartás, mert az edzettség nem tud kialakulni egyik napról a másikra. A fent látható két kép között 10 hónap telt el és ez idő alatt szinte az összes előírt edzését elvégezte. Ennek köszönhetően a befektetett munka halmozódva fejti ki a hatását, így a rendszeresség elengedhetetlen feltétele a sikernek.
AKCIÓ: Kedvet kaptál a közös munkához? Szeretnél úgy fejlődni velünk, mint Szikra Laci?
Kattints ide és próbáld ki velünk a közös munkát!
Címlapkép: donrazzino.hu