Hogy ki mennyi időt tölt sportolással, az megint nagyon eltérő. Heti 4-5 órától egészen akár heti 20 órányi sporttevékenység is elképzelhető, amibe beletartozik az edzés, a regenerációra szánt tevékenység. Ha a leghosszabb esetet nézzük, vagyis heti 20 órát foglalkozunk az edzéssel és az ahhoz kapcsolódó tevékenységekkel, akkor bizony időt is kell találni erre.
Segíthet egy óramű pontosságú időbeosztás
Közhely, de igaz, hogy mindenkinek arra van ideje, amire akarja, hogy legyen. Ez a kulcsmondat. Természetesen semmi sem ilyen egyszerű, de nem is lehetetlen megoldani.
Sokféle életmódot élünk, így nehéz konkretizálni a legtutibb megoldást arra, hogyan lehet a sportolás az életünk része úgy, hogy ne kelljen semmiről se lemondanunk. Mégis nézzük, mik azok az apró dolgok, amelyeket rendszerezve könnyebben tudjuk az életünkbe illeszteni a napi edzéseket.
Számomra könnyebbséget jelent, hogy már vasárnap vagy hétfő reggel megküldöm edzőmnek, hogy a héten mennyi szabadidőm jut majd a futásra. Így egy hétre előre át kell gondolnom, hogy milyen feladatok, programok, rendezvények, találkozók, kötelezettségek vannak, s mikor férhet bele a futás. Ez így már egy jó alapot ad arra, hogy rendszeresítsem a dolgaim és átlássam az előttem álló hetet.
A heti mozgásidőm nekem úgy alakul, hogy a munkahelyemre és a munkahelyemről haza kerékpárral járok. Ez olyan 20-20 perc, de az edzéseimbe nincs belekalkulálva, ugyanis ezt kényelmesen, a városi forgalomhoz igazodva, közlekedés céljából teszem meg. Természetesen a napi 40 perc mozgás így már alapból benne van a 20 órányi heti időben. Ami olyan 3,5 órát tesz ki. Van persze olyan, amiért a munkahelyemnek is hálás lehetek, hogy kerékpárral érkezem meg, de futva távozok.
Kösd össze a kellemest a hasznossal!
Azokon a napokon, amikor csak úgy tudom beilleszteni az edzésem, hogy futva közlekedek, akkor belekalkulálom az edzésembe. Futós ruházatot viszek magammal, és egy hosszabb útvonalon, vagy ahogyan épp adja magát az aznapi futás mennyiség, hazakocogok. Természetesen ilyenkor másnapra ott a kérdés, hogy hogyan megyek vissza az irodába. Ha lehetséges, akkor szintén futva. Egy nehezebb délutáni edzést követően a reggeli kocogás még lehet opció. Vagy a tömegközlekedés segít ki, ez a legkézenfekvőbb lehetőség, talán vidéken is eszközölhető megoldás. Ahhoz, hogy a munkahelyre sportolással egybekötve közlekedjünk szükséges némi rugalmasság és logisztika.
Nem árt, ha van:
- váltóruha
- zuhanyzó, ha futva érkezünk,
- vagy a kerékpár tárolására szolgáló biztonságos megoldás.
Ha ezek a lehetőségek adottak, akkor máris nyert ügyünk van: az utazási idő egy részét lecsökkentjük, és egyben az edzésünket is letudjuk.
A home office se legyen kifogás
Nézzük milyen lehetőségeid lehetnek, ha otthon dolgozunk! Mondjuk ott az ebédidő. Ha abból elcsípünk egy keveset, akkor akár egy könnyebb átmozgató futást erre az időszakra is be tudunk iktatni. Tavasszal volt nálam ilyen, az első maradj otthon helyzet alatt.
Akkoriban időben keltem, elvégeztem a feladataim és délben mentem ki futni. Végre tavasz volt, szép napsütéses idő. A napi mozgásomhoz a kerékpározás még hiányos volt, ezért a napi munka után ha épp lehetőségem adódott akkor gurultam egyet a környéken.
Legyen a sport közös időtöltés!
Mi az, amit máshogy lehet szervezni, ha egy családról, egy párról van szó? A közös idő. Népszerű nagyon manapság a babakocsis futás, vagy ha már nagyobb gyermekről van szó, akkor kerékpárral ő is lehet kísérő. Így amellett, hogy a sport szeretetét is megmutathatjuk, az edzéseinket is elvégezzük és még a közös időtöltést sem kell későbbre halasztani. A párunkkal ugyanez történhet. Megvárhat otthon és addig a saját hobbijának hódolhat, hiszen az énidőre is mindenkinek szüksége van, vagy ha közös szenvedély a futás, akkor az együtt elvégzett edzés is jó program.
Igen, van hogy egy lány és egy fiú is futó. Az edzéstervük viszont eltérő. Attól a bemelegítést és az elindulást össze lehet szervezni, a végén pedig ha épp külön útvonalon, más edzést csinálunk, akkor nincs is annál jobb érzés, mint hazaérve elmesélhetjük a friss élményt és megvitathatjuk, kinek milyen érzés volt az aznapi edzés.
Kikapcsolódás sporttal egybekötve
A futóedzések mellett említésre került a regenerációs idő is. Nyújtás, hengerezés, masszázs. Ezek egy részét lehet beszélgetés, tévénézés, könyvolvasás közben is elvégezni. Van, hogy az irodában érzem, hogy szükségem van egy rövid szünetre, mert már órák óta ülök a számítógép előtt. Erre a célra tartok bent egy mini hengert és ilyenkor eljön az ideje, hogy a kávészünetem erre használjam. Néhány gyakorlatot elvégzek, ami átmozgat.
Köztes idők aktív kihasználása, szerintem ez az egyik kulcsa a jó tervezésnek. Ne azzal a szemlélettel éljünk, hogy most nincs erre túl sok időm, és inkább majd máskor megcsinálom, hanem sokkal jobb hozzáállás az, ha úgy táplálom magamba ezeket a perceket, hogy hasznosan kihasználhatom. Nincs is jobb annál, amíg várom, hogy elkészüljön a vacsora, vagy végig menjen egy mosóprogram, mint hogy hengerezek, erősítek, elvégzek pár jógagyakorlatot.
A lényeg, hogy igyekezzünk úgy beosztani az időnket, hogy mindenre legyen időnk, amire szeretnénk áldozni, az egészségünkért, a jobb közérzetért, és a lelki egyensúlyért.