Mielőtt a táplálkozásba belekezdenénk, nagyon fontos, hogy beszéljünk a megfelelő folyadékfogyasztásról, mert anélkül nem fog menni. Semmi. A futás sem, és a fogyás sem. Hiába fogsz jól enni, mozogni, az optimális folyadékbevitel nélkül nem lesz sikeres a változás.
Az ideális napi folyadékmennyiség felnőtt embereknél 40-45 ml testtömeg kilogrammonként, normál hőmérsékletben, edzés nélkül. Tehát egy 80 kg-os embernek 3,2-3,6 l vizet kellene meginnia egy nap.
Igen, a legjobb választás a víz (szénsavmentes/csapvíz). A kávé, tea nem számít bele, mert a bennük lévő koffein miatt vízhajtó tulajdonságúak. Ha valakinél ez nincs meg, akkor hiába a diéta, a fogyást elősegítő rostban dús (zöldségek, gyümölcsök, gabonafélék, magvak) táplálkozás – ami a teltségérzetet adná, és az egész napos normál tartományban lévő vércukor szintet – csak akkor tud érvényesülni, ha kellő folyadékot iszol.
A megfelelő vízivásnak az éhség érzet csökkentése mellett több pozitív tulajdonsága van. Energetizál, segít, ha székrekedésed van, megelőzi a fejfájást, széppé teszi a bőrt, csökkenti a fáradtságot, védi a szíved és a veséd.
Nehézkesen megy, hogy igyál? Mindig elfelejted? Már erre is vannak trükkök. Állíts be a telefonodon egy jelző funkciót, ami óránként „rád szól”, hogy innod kell. Ha nem mindig van veled a telefonod, akkor vegyél egy üveget, és filccel jelöld be, hogy óránként mennyit kellene meginnod, hol kellene tartanod, az üveg pedig mindig legyen szem előtt, kéznél.
Ha nem a mennyiséggel van bajod, hanem magával a vízzel, akkor most mutatok pár receptet, hátha így megkedveled az ízét
Készíts limonádékat
– Citrusos: Tegyél citrom-és narancskarikákat a vízbe, bolondítsd meg menta levéllel, reszelt gyömbérrel (a bevállalósok uborkát is vághatnak bele)
– Erdei: Rakhatsz pár málnát, áfonyát vagy epret is a vízbe, ezekhez a bazsalikom illik
– Nyári: Görögdinnyés-lime-os, ehhez is mehet borsmenta levél
+1 TIPP: Tegyél szívószálat a pohárba. Meglepő, de sokkal többet iszunk, ha szívószálat használunk.
Jövő héten a különböző sportitalokról fogok írni. Egyáltalán szükség van rájuk? Ha igen mikor, és mennyire?
- Egyéni edzéstervezés
- Edzéstervek
Kezdőknek
MenüHaladóknak
MenüTerepfutóknak
Menü - Tudástár
- Belépés