Korábban már írtam arról, hogy mind a sportoláshoz, mind a fogyáshoz, és a hétköznapi élethez elengedhetetlen a megfelelő folyadékfogyasztás. Ha nem emlékszel, hogy a Te súlyodhoz mennyi lenne az ideális mennyiség, vagy csak kíváncsi vagy, hogy mivel dobhatnád fel a vizet, akkor kattints ide.
Most a különböző sportitalokról lesz szó. Egyáltalán szükség van rájuk? Ha igen mikor, és mennyire?
Sokszor nem is tudjuk, hogy miért fogyasztunk valamit, csak látjuk, hogy mások is ezt csinálják. Úgy gondolom, hogy ez a helyzet a sportitalokkal is. A reklámok, hirdetések szerint ettől fittebbek leszünk, tovább fogjuk bírni az edzést, a terhelés után pedig gyorsabban regenerálódunk. Már rendelhetünk az internetről, de megvehetjük boltokban is, megtaláljuk por vagy folyadék formájában. Azonban mielőtt megvennéd a boltokban, vagy házhoz rendelnéd a természetesnek éppen nem mondható színes, drága italokat, először tájékozódj, hogy egyáltalán szükséged van-e rájuk.
Hipotóniás folyadék
- Alacsonyabb az ozmolalitása(1), mint a test folyadékainak (<200 mosmol/l)
- Ásványi anyagokban szegény, gyorsan felszívódó folyadékok tartoznak ide
- Ilyen például a csapvíz, szénsavmentes ásványvíz
- Egész nap fogyasszuk, edzés előtt fél-1 órával 3-5 dl-t igyunk, edzés alatt 2-5 dl-t óránként, vagy 15-20 percenként 1,5-2 dl-t, majd a végén folyamatosan pótoljuk az elvesztett mennyiséget
Izotóniás folyadék
- Ugyanaz az ozmolalitása, mint a test folyadékainak (280-330 msomol/l)
- Gyorsan felszívódó, 100 ml-enként 4-8 gr szénhidrátot tartalmazó folyadék
- 60 percet meghaladó edzés/versenyzés alatt fogyasszuk, sportolás előtt közvetlen is ihatjuk (de csak akkor, ha nem volt megfelelő a táplálkozásunk az edzés előtt)
- Ez a legismertebb/közkedveltebb
- Magas ozmolalitású folyadék (>350 mosmol/l), vizet von el a szervezetből, hasmenést okozhat,
- 100 ml-enként 8-10 gr szénhidrátot tartalmaz
- Ide tartoznak az üdítőitalok, cukrozott teák, gyümölcslevek
- Edzés után fogyaszthatjuk, ha gyors energiára van szükségünk, ha viszont a fogyás a cél, akkor kerüljük, inkább tervezzük meg, hogy mikor és mennyi hipotóniás és izotóniás folyadékot iszunk.
Készíts saját izotóniás italt!
- Gyümölcslét és ásványvizet higíts 1:1 arányban + 0,5 teáskanálnyi sót rakjál bele 0,5 literenként
+1 TIPP: Ha egy kicsit több időd van, Te is készíthetsz otthon gyümölcs vagy zöldséglét, illetve ezek kombinációját, amit majd vízzel feloldhatsz. Turmixolj össze 2 szál zellerszárat, 1 kisebb almát.
Befejeztük a folyadékokat, jöhet az evés 🙂 Hamarosan leírom, hogy milyen lenne az ideális napi étkezési ritmus a sportoláshoz igazítva.
(1) osmolalitás: 1 kg folyadékban feloldott részecskék száma