Ha nem vigyázunk, lassan itt az ősz, ami várhatóan majd egy októberi hétköznapra fog esni, hogy aztán átadja a helyét a télnek. Lassan kezdhetünk megbarátkozni a gondolattal, hogy ez a nyár is elment, helló nyaralás, helló iskolaszezon, helló futórekordok.
A nyári hőség könyörtelenül kihat a teljesítményünkre, én sajnos az egyéni sportolóimnál már ott tartok, hogy a nyári versenyek nem lehetnek a közösen megtervezett szezonunk fő céljai. Egészen egyszerűen nem tudjuk lemérni az elvégzett munkát egy 40 fokban tartott futóversenyen. De végre itt az őszi-téli szezon, elő lehet venni a vérszomjas és eltökélt rekordfutó tekintetet. Nézzük, mi kell ahhoz, hogy rekordot fuss:
1. Legyen jó edzésterved!
Ez az összetevő akkor tud megvalósulni, ha a fejlődésedhez vezető, egyéni adottságaidra jellemző edzésterv alapján készülsz. Lehet a netről levadászni ingyenes, mindenkinek íródott edzésterveket. Nem lesz fasza. Meg lehet találni nagy futók, legendák felkészülési terveit. Szintén kapufa. Ha az edzésterv nem neked szól, nem a te szervezeti adottságaidra íródott, ha nem veszi figyelembe a jelenlegi állapotodat, akkor hosszú percek maradhatnak benned a fő versenyeden.
2. Becsülettel csináld meg a munkát!
Az egyéni és akadémiai sportolóink adataiból egyértelműen látjuk, hogy nagyságrendekkel jobban fejlődnek azok a sportolóink, akiknek minden_áldott_edzése_zöld az edzésnaplóban. Igen, jól olvastad. Az van, hogy minden egyes edzést megcsinálnak, akkor, amikor kérjük, úgy, ahogyan kérjük. A mi programunk annyira erős, hogy még 90%-os teljesítés esetén is garanciát vállalunk a fejlődésre, de ha megcsinálsz minden edzést, akkor magabiztosan állhatsz majd a rajtban!
3. Válassz főversenyt az ősztől kora tavaszig tartó időszakból
Nem ragozom, erről beszéltem az első bekezdésben. A szakirodalom tök egyszerűen fogalmaz. A rekordok télen születnek. Pont. Ha többet akarsz erről olvasni, akkor ne hagyd magad feltartani és nyisd meg Olivér írását arról, hogy hogyan tudsz felkészülni a melegre, vagy tudj meg többet főellenségünkről, a dehitratációról!
4. A kanyar kinyír
Ha rekordot akarsz futni, akkor lehetőség szerint olyan pályát válassz, ami nem tekereg, nincs tele kanyarokkal. Jók a visszafordítók, hogy végre szembe futhatsz a barátaiddal, de minden egyes kanyar kizökkent a tempódból. Szükség van rájuk, de rekordszempontból nem szeretjük a kanyarokat, visszafordítókat.
5. Nem csak a kanyar, a szint is
Szintes pályán nem futunk PB-t. Ebből a szempontból sajnos nem túl jók a pesti versenyek. A hidakra és rakpartokra való fel és lefutáskor sok alattomos emelkedőt mászunk meg, amit lehet, hogy észre sem veszel az elején, de a pulzusod igen. Így megy ez.
+1 Ajánlásunk: Siófoki K&H félmaraton: a PB mágnes
A következő nagy lehetőség most ősszel a 15. K&H mozdulj! Balaton maraton és félmaraton. Ezt a pályát mi, illetve a futóink is tesztelték már és sokunknak kötődik ehhez a pályához egyéni rekordja. Jó, Olivérnek nem.
Pályarajz: nem tök egyenes, de nincsenek benne túl éles kanyarok, szép vonalvezetésű a pálya, illetve a fővárosi rendezésű versenyekhez képest kisebb tömeg fog akadályozni az előre haladásban. Persze van az a párszáz méteres szakasz a parton, de csak hogy érezd a Balaton közelségét.
Szintkülönbség: lejteni nem lejt, de aránylag sík.
Hőmérséklet: novemberben már jó idő van. A szervezeted nem a meleg és a dehidratáltság ellen fog küzdeni, hanem erős állóképességi gépezetként támogatja majd a célod. A szélhűtés megoldja majd a szervezeted ideális hőfokon tartását. Így minden energiáddal azon lehetsz, hogy minél gyorsabban fusd le a kiválasztott távot.
Fontos: hétfőn indulnak a 12 hetes felkészítőprogramjaink a K&H mozdulj! Balaton maraton és félmaraton távjaira. Készülj velünk és mutasd meg, hogy mire vagy képes közel optimális körülmények között! Szóval kattints itt a cikk alatti gombra és gyere velünk!