Általában az új évhez fűzött nagy remények, illetve az előttünk álló 365 nap miatt éjfélkor hajlamosak vagyunk több, összetett és fontos dolgot is megfogadni. Ezeket az újonnan, tiszta lappal indított évben pedig rendszerint egyszerre el is kezdjük tartani, hogy közelebb kerülhessünk a kitűzött céljainkhoz.
Ilyenkor ugye te is megfogadod, hogy rendet raksz az életed jó néhány területén? Hatalmas önbizalommal felvértezve pedig tudod, hogy idén már másként lesz, most már tényleg sikerülni fog.
Nézzük, mik a leggyakrabban előkerülő fogadalmak
- mostantól rendszeresen beépítem a mozgást a mindennapokba
- nem dohányzom/kávézom/iszom több alkoholt stb.
- kizárólag egészséges ételeket eszem, idén most már tényleg lefogyok
- többet fogok utazni
- új hobbikat találok ki
- · ezentúl jótékonykodom
Sajnos a nagy lendületben viszont, ha mindent egyszerre szeretnél megvalósítani, borítékolható, hogy idén sem lesz másként. A lelkesedés az idő előrehaladtával egyre csökken, cserébe a sok változtatás és a rengeteg komfort zónán kívül eltöltött idő miatt pedig nem sikerül hosszan tartó szokásokat kialakítani. Így sokan inkább megszegik saját maguknak tett ígéretüket, ezzel kudarcként feladva azokat. Idén viszont legyen ez másképp!
A fent említettek közül az egészséges életmóddal kapcsolatos újévi fogadalmak évről évre vezetik a toplistát. Idén várhatóan pedig még nagyobb fókuszt kap ez a terület.
Míg talán ebben az évben a külsőségek kevésbé, a preventív életmód kialakítása viszont annál hatalmasabb hangsúlyt kapott.
Nézzük, mit tehetsz a siker érdekében?
- Hagyj időt az új szokások beépítéséhez az életedbe!
Attól függően, milyen horderejű a változtatás, míg teljesen magadénak érzed és ténylegesen új szokássá alakítod, addig 3 hét, de akár 3 hónap is eltelhet.
- Tűzz ki részcélokat!
Minél több sikerélmény ér, annál motiváltabb lehetsz a célhoz vezető úton.
A maratonisták sem futják le egyből az első edzés alkalmával a teljes távot. Nyugi, még a felét sem!
- Nem baj, ha néha engedsz a “kísértésnek”
Ne legyen lelkiismeret-furdalásod, ha becsúszik egy „baki”, pl.: kihagysz egy edzést vagy megeszel egy szelet csokit attól még nem kerül a kukába az egész addigi munkád és erőfeszítésed. Az ilyen alkalmakkor természetesen törekedj arra, hogy minél ritkábban forduljanak elő, de összességében szilárdítsák meg még jobban az elhatározásod és folytasd újult erővel, amit elkezdtél.
Ezen kívül viszont van még egy pár buktató, amik miatt bedőlhet a vállalás
Engem évről évre sokkolnak az adatok, hogy a fogadalmak ellenére a diéták és fogyókúrás programok fénykorában még mindig háromból két felnőttet érint a túlsúly vagy elhízás (legalábbis hazánkban). Tovább megyek. Nem kell látványosan elhízottnak lenni ahhoz, hogy következménye legyen a helytelen étkezési magatartásnak. A rendszertelen, elkapkodott, szervezetlen étrend is rettentő káros. Élen járunk az EU-ban a táplálkozással összefüggő krónikus betegségek előfordulásának ranglistáján. Szerintem kijelenthető, hogy senki sem ehhez az asztaltársasághoz szeretne tartozni.
Mondjuk ki, a döntő többség nem tud jól enni. Meg kell tanulnod, és ismerned kell az egyéni szükségleteidet. Evidens, hogy ha évekig, és eredményesen szeretnél futni, akkor szükséged van szakmailag megbízható edzéstervre. Ugyanígy, ha helyesen szeretnél táplálkozni, akkor neked való, megbízható étrendre.
Talán te is sportolsz és ezzel már sokat teszel az egészségedért, de mi – mint a szakmai oldal – sosem rejtettük véka alá, hogy a futás vagy bármilyen sport önmagában nem elég a fittség hosszú távú megőrzéséhez. Ha pedig tartósan fogyni szeretnél, akkor pláne nem. Akkor az életmódodat is finomítani kell. A lényeg, hogy nem az a baj, hogy eszel, hanem az, hogy mikor és mit.
Ezt kell alaposan rendbe tenni! A felesleges próbálkozások helyett pedig mindinkább érdemes ezt szakember segítségével megtenni.