Tegye fel a kezét, akivel már előfordult, hogy brutálisan leégett, víz nélkül indult el, esetleg napszúrást, hőgutát kapott a nyári időszakban 🙂 Nem sok kedved van így kánikulában futni, igaz?
Nos, ahhoz, hogy nyáron se menjen el a kedved a futástól, nem győzzük hangsúlyozni azokat a praktikákat, amelyekkel védheted magad a fent említett nem túl szimpatikus mesterhármastól (az ismétlés a tudás anyja: száradás, leégés, napszúrás).
A nagy hőség, a 27-28 fok feletti napi átlaghőmérséklet már nem csak a betegeket, a gyermekeket és az időseket veszélyezteti, hanem az egészséges felnőtt szervezet számára is megterhelő. Egészségünk, biztonságunk érdekében nagyon fontos, hogy a megfelelő óvintézkedések betartása mellett sportoljunk. Nyáron is elengedhetetlen számunkra az edzettség megőrzése, fenntartása, sőt szeretnénk karcsúbb, izmosabb, szálkásabb testtel megjelenni a strandon, na meg az őszi futóversenyeken, úgyhogy igencsak megszívlelendő ennek az 5 szabálynak következetes betartása:
#szabály1
Semmiképp ne menj délelőtt 10 és este 6 óra között futni. Válaszd inkább a kora reggeli vagy késő esti órákat, bár akkor is meleg van még, de nem tartózkodsz a tűző napon. Ha szénanáthás vagy, akkor pedig főképp az esti futás ajánlott, mert reggel magasabb a levegő pollenkoncentrációja.
#szabály2
Víz, víz, víz! Számold ki, neked mennyire van szükséged: normál körülmények között (tehát nem extrém melegben) a szervezet folyadékigénye 40-45 ml testtömeg kilogrammonként. Nyáron ez alapból is nyugodtan megduplázható, de ha edzel, akkor pláne! Ha 60 percnél hosszabb edzésre mész, akkor érdemes a víz mellett szénhidrát tartalmú frissítőt magaddal vinned, például energiaszeletet vagy zselét.
#szabály3
Zöldség és gyümölcs, amennyi a csövön kifér. Szüntelenül izzadsz, még egy helyben ülve is (kivéve, ha ezt egy hűtőszekrényben teszed), a szervezeted ásványi anyagokat is veszít. Ha nem ügyelsz a pótlásra, akkor izomgörcsök kínozhatnak edzés közben. Ha mégis előfordul és van nálad szőlőcukor vagy sótabletta, nagy segítség lehet.
Kísérletező típus vagy?
Menj el egyszer fekete pólóban futni. Ha az edzés végén sok fehér foltot találsz magadon, az azt jelenti, hogy fokozott a só- és ásványi anyag-vesztésed, ezért kiemelten ügyelned kell a pótlásra.
#szabály4
Stop jégkocka, stop alkohol, stop koffein. A torokgyulladás nem télhez kötött. Ha jégkockát szopogatsz, hogy hűtsd magad, könnyen belecsúszhatsz egy ilyen bakiba. Az alkohol- és koffeintartalmú italok fogyasztása pedig elvonja a vizet a szervezettől. Válaszd inkább az izotóniás italokat.
#szabály5
Ne terheld a gyomrod! Kerüld a zsíros, fűszeres ételeket, edzeni pedig pláne ne indulj teli gyomorral! Ha nagyon éhes vagy, akkor egy kis gyümölcsöt vagy egy könnyű joghurtot fogyassz fél órával futás előtt.
Korábbi cikkeink a témában:
Így készítsd fel a szervezeted, ha várhatóan nagy melegben lesz a versenyed
A hidratáció fontossága a nyári időszakban