Szeretném bemutatni Reményi Lajost, az egyik olyan sportolómat, aki 2021 januárjában eldöntötte, hogy változtat az életén, és itt, a Gömbvillám programban kezdett el futni. Egy remek példa arra, hová lehet eljutni egy év alatt fegyelmezett munkával, szorgalommal és kitartással. Íme Lajos története!
“51 éves vagyok, 4 gyermek édesapja. Jelenleg váltott műszakban dolgozok, mellette pedig tavasztól őszig környékbeli földjeinket is művelem. Szabadidőmben, amikor épp nem futok, másik szenvedélyemnek hódolok, a sakkozásnak. Jelenleg NB 2-es szinten űzöm (korábban NB1/B) és a pontjaim alapján sakk mesterjelölti szintre is eljutottam.
Támogató légkör veszi körül, családomban sűrűn előkerül a futás témája, így van kivel megosztanom a futások során szerzett élményeimet és tapasztalataimat. Édesanyám a legnagyobb szurkolóm!”
Hogyan forgatta fel az életét a futás?
“Középiskolás koromban nem volt épp a kedvenc sportom a futás, pedig fiatalon labdarúgó voltam. Mielőtt a Gömbvillám programra jelentkeztem volna, újévi fogadalomként minden év januárjában megfogadtam, hogy rendszeressé teszem életemben a futást, de mindig akadályokba ütköztem, sorozatos kudarcok értek. Aztán 2021. év elején, a soron következő fogadalom idején a Facebookon láttam meg az ingyenes, kezdő futóknak szóló programot, amelyre jelentkeztem is. Ez volt az első olyan döntésem, ami elvezetett a sikerhez.” – meséli Lajos.
A pulzuskontrollos futással – mint sokaknak, akik korábban nem futottak így -, először neki is meggyűlt a baja, de hagyott időt magának és a szervezetének is, hogy belerázódjon, hozzászokjon. Pár hétre rá már egyre könnyebben mentek az edzések. Nem volt se kudarc élmény, se sérülés, érezte a fejlődést.
“Szerintem egy laikus számára nagyon fontos a folyamatos kontroll és figyelem, melyet a Gömbvillám program nem adott meg teljesen, így kacérkodtam a gondolattal, hogy edzővel dolgozzak tovább. A gondolatból döntés lett, és februárban pedig már együtt is dolgoztunk Balázzsal.”
Egyből a maraton lett a cél
Abszolút maximalista és eltökélt embert ismertem meg Lajos személyében. Már az első pillanattól kezdve a maraton teljesítése lebegett a szeme előtt, és mindent megtett és megtesz annak érdekében, hogy ezt sikeresen teljesítse. A futás mellett teljes életmódváltásba fogott, megreformálta és tudatosabbá tette étkezéseit is, amely szintén támogatja őt a fejlődésben.
De ne szaladjunk ennyire előre, nézzük, hogyan jutott el egy év alatt a félmaratonig, és halad szépen az őszi maraton teljesítése felé!
A fejlődés kulcsa: fokozatosság, kitartás, szorgalom
Az induláskor ébredési pulzussal határoztam meg az anaerob küszöbét, ekkor az alap-állóképeségi intenzitása 134-138 ütés közé esett, amihez 9:20-as tempó tartozott.
“Ebben az időszakban még egy 8 perces tempónak is nagyon tudtam örülni.” – vallotta be Lajos.
Kezdetben az alap-állóképesség fejlesztése volt a legfontosabb feladat, heti 3 edzéssel indultunk. Fontos volt, hogy ne terheljem hirtelen a szervezetét sok edzéssel, a hangsúly itt még a fokozatosságon volt. Aztán, ahogy látszott, hogy nincs túlterhelés, és könnyedén teljesítette az edzéseket, hamar emeltem eggyel a heti edzések számát. Ezzel bekerült egy intenzív intervallos edzés is, hogy szoktassam a szervezetét a verseny intenzitásokhoz.
Mikor már stabilan tudott több mint 30 percet futni, a küszöbértékét egy tesztfutással pontosítottam, aminek segítségével az egyéni optimális terhelés zónákat még precízebben be tudtam számára állítani. Itt már 143-147 közötti intenzitási érték társult az anaerob küszöbhöz.
Lajos szorgalma kivételes volt, visszanézve az elmúlt egy évet, nehéz találni olyan edzést, amit nem teljesített az általam kértek szerint. A folyamatos kommunikáció és bizalom nagyon sokban segíti a közös munkát. Mivel váltott műszakban dolgozik, ami sokszor hét közben is változhat, így előfordul, hogy utólag kell alakítani az edzésein. Ez azért is fontos, hogy le legyen kommunikálva edző és sportoló között, hogy ne legyen túlterhelve a sportoló. Nem csak az edzésmunkára figyelünk edzőkent, hanem – mivel hobbi sportolókkal foglalkozunk- fontos figyelembe vennünk a sportoló hétköznapi életbeli limitációt (stressz, fizikai munka, stb.), melyekhez igazodunk, így megelőzhetőek a sérülések, és a túlterhelés. Lajos ebben nagyon precíz volt, amihez én is igazodtam, ennek megfelelően a fejlődés sem maradt el.
Az önbizalmán is sokat lendített a futás
Először nehezen hitte el magáról, hogy valóban fejlődik, az edzésekhez írt kommentjeiből tisztán látszott, hogy túl nagy elvárásokat állít maga elé. A negatív hozzáállásán sokat javítottunk a konzultációk során, hiszen ez is egy fontos feladata az edzőnek, hogy segítsen a sportolónak helyén kezelni a futást az életében.
Eljött aztán az idő az első komolyabb megmérettetésre: az első 10 km-es versenyre. 8 héttel a verseny előtt kezdtem el szoktatni szervezetét a versenyintenzitáshoz, megfelelő hosszúságú intervallok beépítésével, akkor már a heti 4 edzésből – melyek kb 1 óra hosszúak voltak-, 2 tartalmazott már intervallokat. Elérkeztünk a verseny hetéhez, amikor még egyszer átbeszéltük a versenystratégiát, a frissítési tervet, melyet minden verseny előtt gondosan átbeszélünk a sportolókkal.
Az eredmény pedig: 00:58:51
A következő megálló: a félmaraton
Nem volt megállás, hiszen a maratonhoz vezető úton még van pár lépcsőfok, amit meg kell mászni. Haladt szépen tovább az úton, a következő cél a félmaraton volt, melyre a tavaszi Vivicittá versenyt néztük ki. A cél a 2 órán belüli teljesítés volt, fél év volt felkészülni. Továbbra is heti 4 edzéssel folyt a munka, 4 hetes mezociklusban terveztem neki. Minden 4. hét lazább volt, amikor a regenerációé volt a főszerep.
Ekkorra az alap-állóképességi edzések tempója a közös munka kezdete óta 9:20-ról 6:12-re gyorsult. Bár ő nem hitte el magáról, de nagyon szépen látszott a számok alapján, hogy meglesz a 2 órán belüli félmaraton.
Az eredmény: 1:54:15
Itt tartunk most, túl a félmaratonon, úton a 4 órán belüli maraton felé. A félmaraton utáni regenerációs időszakot követően emeltem egyet az edzések számán, hiszen egy maraton felkészüléshez fokozottan igaz, hogy szükséges a heti 5 edzés. Ősszel pedig irány a Spar maraton.
Nem csupán a futásban volt sikerélménye
Ahogy korábban írtam, az edzésekkel párhuzamosan a táplálkozását és életmódját is megreformálta, melyben sokat segített neki a Plandurance dietetikusa, Tengel Judit. 85.6 kg-ról 67 kg-ra fogyott, ami közel 20kg súlycsökkenést jelent. Lajos az étkezésekben, csakúgy, mint a futásokban nagyon szabálykövető, szorgalmas volt. Az étkezései idejét és összetételét kellett rendszabályozni, mellyel az 1 hónapos program ideje alatt 6 kilót, majd utána, betartva az addigi minőségi étkezést, további 13 kilót sikerült leadnia.
Szóval így lesz kezdő futóból maratonista
Lajos példája tökéletesen mutatja, hogy nincs lehetetlen csak merjetek nagyot álmodni és tegyetek meg mindent azért, hogy meg is valósuljon. Nem kell kiváló futónak, vagy jó futónak lenni. A kor sem lehet kifogás. Csupán elhatározás, szorgalmas munka és kitartás kell hozzá. Hajrá!😊
„Kezdetben példaképként tekintettem azokra a sportolókra, akik folyamatosan leköröztek a sportpályán, ma már én vagyok az, aki lekörözi ezeket az embereket, és ez hatalmas motivációt ad nekem. Balázs szakértelmével, tudom, hogy sikerülni fog a maraton. Lelkesedésemet Neki is köszönhetem, a rendszeres kommunikáció mindig erőt ad. Érzem, hogy a fejlődésem mindkettőnknek fontos.” – Reményi Lajos
Segítünk, hogy motivált maradj!
Legyen saját edződ, aki segít neked abban, hogy a jelenlegi állapotodhoz és egyéni célodhoz milyen edzésmunkát szükséges végezz, hogy a legjobb formádat hozd. Ráadásul egy olyan közösség tagja leszel, ahol a hozzád hasonló sportolók motiválják egymást. Neked már csak futnod kell, és közben jól érezned magad! Így lesz a fejlődés öröm! 😉